Hitta Utställningslokal & Installatör
Showrooms
  • Showroom
  • Installatör
  • Byggvaruhus

MINA ANTECKNINGAR

Du har inga valda produker.

När du har lagt till dina produkter i dina anteckningar kan du ladda ner listan här.

0 Produkt(er)
Ladda ner som PDF
Radera allt

Produkten är redan sparad i dina anteckningar.

Rainshower System 310 Duschsystem med termostat för väggmontage

27966000 - Rainshower System 310 Duschsystem med termostat för väggmontage
  • Krom
Produktnummer 27966000
EAN 4005176929250
RSK Nummer 8377349
15,926.25 SEK Vägledande pris inkl. moms

Produktbeskrivning

GROHE Rainshower 310-duschsystem med extra bred huvuddusch – en blandning av lyx och stil

Lyxig duschupplevelse möter snygg design! Med sin generösa 310 mm huvuddusch och en duscharm som går att svänga 180°, omvandlar GROHE Rainshower 310-duschsystemet varje badrum. Det ger en balanserad stråle från alla munstycken för en mjuk och lugnande känsla mot huden. Den kraftfulla handduschen har en slank och attraktiv design, och är försedd med ett glidelement på stången som gör det mycket enkelt att justera höjden. GROHE CoolTouch-tekniken hindrar termostatens yta från att bli för varm och skyddar dig och din familj från att bränna er. Systemet har en reptålig kromad GROHE StarLight-ytbehandling som är enkel att rengöra och har en glans som varar många år. Både huvud- och handduschen är tillverkade med flexibla silikonmunstycken för att förhindra uppbyggnad av kalk. GROHE Rainshower – en blandning av elegant design och premiumprestanda.

Produktegenskaper

Konstant vattentemperatur tack vare den pålitliga GROHE TurboStat®-tekniken

Vår exakta styrteknik ger ett omedelbart vattenflöde med önskad temperatur och bibehåller det konstant, oavsett variationer i vattentryck och vattenförsörjning.

GROHE CoolTouch® – aldrig för varm att vidröra

Tack vare GROHE CoolTouch®-tekniken överstiger aldrig temperaturen i kranhuset själva duschtemperaturen. Termostaten är konstruerad med en integrerad kylkanal som separerar varmvattnet från termostatens yta. Därmed blir den alltid säker att hantera. Den här funktionen är särskilt viktig för att skydda barn från att bränna sig på heta ytor, så att hela familjen tryggt kan njuta av badrummet.

SafeStop-knapp för skållningsskydd

Den här säkerhetsfunktionen är inställd på 38 °C, vilket förhindrar att användare – särskilt barn – vrider upp temperaturen för högt. Du kan enkelt justera SafeStop-inställningen till temperaturer över 38 °C för att passa dina behov och önskemål.

GROHE EcoJoy® med vattenbesparande funktioner för minskad förbrukning

GROHE EcoJoy® minskar vattenförbrukningen med upp till 50 % utan att kompromissa med prestandan. Så fort du öppnar kranen får du en kraftfull vattenstråle, samtidigt som du sparar pengar.

GROHE DreamSpray® för lyxiga duschar

GROHE DreamSpray®-tekniken förvandlar din dagliga dusch till en lyxig och avslappnande upplevelse. Den avancerade tekniken i duschen säkerställer ett balanserat vattenflöde från alla munstycken, oavsett vilket strålmönster du väljer.

Duscharm med 180° svängområde

Njut av den speciella komfortzonen hos GROHE:s duschsystem: den här duscharmen är försedd med 180° svängutrymme, så att du kan styra duschhuvudet till mitten av duschhörnan eller badkaret även när rören sitter på sidan. Detta ger dig ökad flexibilitet. Duscharmens längd hjälper dig att skapa en extra stor duschradie.

AquaDimmer för smidig vattenstyrning

Att växla mellan badkarspipen och hand- eller huvudduschen är enkelt med AquaDimmer, samtidigt som du också kan styra vattenmängden i en enda rörelse. Samma grepp används även för att öppna och stänga vattenflödet.

Enkel att rengöra tack vare den kromade GROHE StarLight®-ytbehandlingen

Torka bara av blandaren med en torr trasa – den extremt släta ytan är reptålig och avger en skinande lyster. Du sparar mycket tid på städningen när blandaren alltid ser skinande ny ut.

SpeedClean – inget kalk byggs upp på duschhuvudet

Kalk är inte längre något problem med våra SpeedClean-munstycken: tack vare det integrerade antikalksystemet är munstyckena i GROHE-duschhuvudet mycket enkla att rengöra. När du vill avlägsna kalkrester från de flexibla silikonmunstyckena torkar du bara av dem med handen.

Kromad ytbehandling som skyddas med InnerWater Guide

En effektiv isolering för vattenledaren inuti duschen förhindrar att ytan värms upp. Därmed blir den aldrig för varm att röra vid. Samtidigt skyddar detta den kromade ytbehandlingen på GROHE-duschen, vilket ökar dess imponerande livslängd ännu mer.

TwistFree – hindrar duschslangen från att tvinnas

TwistFree-duschslangar är inspirerade av vardagsupplevelser: har du någonsin krånglat med en tvinnad duschslang? TwistFree håller duschslangen flexibel och i form, så att du slipper trassel.

Rain Spray – som sommarregn mot din hud

Njut av den avslappnande Rain Spray-känslan mot din hud. Det här mjuka och delikata strålmönstret som påminner om ett varmt sommarregn kommer att lugna din kropp och själ och skölja bort spänningar och stress.

GROHE EasyLogic – tydliga markeringar på kranhuset ger smidig hantering  

Temperaturmarkeringarna finns på kranhuset snarare än på greppen, så du kan enkelt se vilket håll du ska vrida för att uppnå önskad temperatur. Greppen och knapparna har en enkel och intuitiv utformning för användning av hela familjen.

S-anslutning med väggplatta för termostaten

GROHE-termostaten monteras på väggen med en S-koppling täckt av en platta. Detta ger ett renare utseende och skyddar dig från att bränna dig på varma ytor. Med sin släta ytbehandling är dessa plattor mycket enkla att rengöra.

Reservdelar

Pos.-nr. Produktbeskrivning Order-nr.
* Optional accessories
1 avstängningsgrepp aquadimmer 47804000
2 Spärring 47723000
3 Aquadimmer 47364000
4 Flödesventil 47887000
5 Temperaturvred 47811000
6 Fästring 47743000
7 Termostatinsats 47439000
8 Backventil 47189000
8.1 Smutssil 0726400M
8.2 Backventil 08565000
8.3 O-ring Ø17 x Ø2 0305500M
9 S-anslutning 12693000
10 Backventil 08565000
11 Glid- och ledstycke 12140000
12 Sil 0700200M
13 reservdelssats 45933000
14 Duschstångsfäste 48279000
15 Distansbricka 27180000*
16 Toppnyckel 19332000*
17 Termostatinsats compact 1/2" för omvända vattenvägar 47175000*
18 Specialnyckel 19377000*
19 Stång till duschsystem för eftermontering 48053000*
20 Stång till duschsystem för eftermontering 48054000*
21 Duscharm för duschsystem 14047000*

Duschsystem

27174001
Krom
Lägg till i anteckningar
16,933.75 SEK Vägledande pris inkl. moms
Duschsystem med termostat för väggmontage
27175000
Krom
Lägg till i anteckningar
13,275.00 SEK Vägledande pris inkl. moms
Duschsystem med omkastning för väggmontage
27966000
Krom
Lägg till i anteckningar
15,926.25 SEK Vägledande pris inkl. moms
Duschsystem med termostat för väggmontage
27968000
Krom
Lägg till i anteckningar
15,182.50 SEK Vägledande pris inkl. moms
Duschsystem med termostat för väggmontage
27967000
Krom
Lägg till i anteckningar
13,797.50 SEK Vägledande pris inkl. moms
Duschsystem med termostat för väggmontage
27058000
Krom
Lägg till i anteckningar
11,482.50 SEK Vägledande pris inkl. moms
Duschsystem med omkastning för väggmontage
27374000
Krom
Lägg till i anteckningar
22,021.25 SEK Vägledande pris inkl. moms
Duschsystem med termostat och sidoduschar
27472000
Krom
Lägg till i anteckningar
15,590.00 SEK Vägledande pris inkl. moms
Duschsystem med termostat för väggmontage
27469000
Krom
Lägg till i anteckningar
18,251.25 SEK Vägledande pris inkl. moms
Duschsystem med termostat för väggmontage
27032001
Krom
Lägg till i anteckningar
14,262.50 SEK Vägledande pris inkl. moms
Duschsystem med termostat för väggmontage
27641000
Krom
Lägg till i anteckningar
16,096.25 SEK Vägledande pris inkl. moms
Duschsystem för badkar till väggmontage
Rainshower System

Rainshower System

Allt som krävs för en fantastisk duschupplevelse

Visa kollektion
Broschyr