Vårt goda rykte inom tillverkning av sanitetsarmaturer gör GROHE till det föredragna valet på förstklassiga hotell, kommersiella byggnader och prestigefyllda bostadsprojekt.
Globala projekt
Se några av de många projekt som vi är stolta över att ha bidragit till.
Olympiska stadion i Beijing
Projekt: idrottsarenan som döptes till "fågelboet" utvecklades av de schweiziska arkitekterna Jacques Herzog och Pierre de Meuron. Den organiska designen tänker en yta på 258 000 kvadratmeter.
Beskrivning: Rapid SL och Tectron Skate infraröd elektronik.
InterConti Berchtesgaden
Projekt: hotellet som ligger på 1 000 meters höjd i tyska Alperna är det ultimata stället för avkoppling.
Beskrivning: Atrio och GROHE Rainshower®.
Wyndham Grand Hotel, Chelsea Harbour.
The Project - Prestige 5- star Hotel , 200 rooms, overlooking Chelsea Harbour Marina.
The Specification - Full GROHE Specification, Atrio, Grohtherm, Talentofill and Rapid SL.
Heathrow, Terminal 5 – Sofitel Hotel.
The Project – Prestige 5-Star-Hotel, 605 bedrooms, only hotel based within the T5 Complex.
The Specification – Full GROHE Specification, Atrio, Talentofill and Rainshower®.
Yachthafenresidenz Hohe Düne
Projekt: hotellet ligger i den exklusiva småbåtshamnen i Rostock-Warnemünde. Det har 386 rum och sviter, elva förstklassiga barer och restauranger, ett shoppingcenter, unika Hohe Düne Spa samt konferens- och kongresscenter som drar till sig besökare från hela världen.
Beskrivning: är utrustat med toppmodern sanitetsteknik som de dynamiska systemen Aquatower 3000 och Rainshower®.